154k views
3 votes
A car traveling at speed of 24 m/s comes to stop at the red light how much time will it take for the car to stop if its acceleration is -8.0 M/S2

User Bunni
by
7.3k points

2 Answers

3 votes
Use this formula:

final speed = initial speed + acceleration * time

0 = 24 - 8*t, t = 3 s! The answer is 3 seconds
4 votes

Answer:

The car take the time is 3.0 sec

Step-by-step explanation:

Given that,

Speed = 24 m/s

Acceleration = -8.0 m/s²

We need to calculate the time

Using equation of motion


v = u+at

Where, v = final velocity

u = initial velocity

a = acceleration

t = time

Put the value into the formula


0=24-8.0* t


t =(24)/(8.0)


t = 3.0\ sec

Hence, The car take the time is 3.0 sec.

User HardQuestions
by
7.2k points