31.3k views
4 votes
A tow truck exerts a force of 2000 N on a car, accelerating it at 1 m/s2. What is the mass of the car?

2 Answers

5 votes
The mass of the car is 2000 kg.
User Spandana
by
7.2k points
4 votes

Answer:

Mass, m = 2000

Step-by-step explanation:

Given that,

Force acting on the truck, F = 2000 N

Acceleration of the truck,
a=1\ m/s^2

To find,

The mass of the car

Solution,

The second law of motion gives the relationship between the mass force and the acceleration. It is given by :


F=ma


m=(F)/(a)


m=(2000\ N)/(1\ m/s^2)

m = 2000 kg

So, the mass of the car is 2000 kg.

User Ehds
by
6.9k points