91.9k views
0 votes
A substance has a volume of 10.0 cm3 and a mass of 89 grams. What is its density?

User Jcoppens
by
6.7k points

2 Answers

7 votes
8.9 g/cm3 since density equals mass/volume or m/v you just divide 89 by 10 to get 8.9
User David Choi
by
7.9k points
5 votes

Answer:

Density of the substance = 8.9 g/cm³

Step-by-step explanation:

The volume of the substance = 10 cm³

Mass = 89 gm

Density = mass / volume = 89 gm / 10 cm³ = 8.9 g/cm³

User Xyzzz
by
7.8k points