148k views
2 votes
Which is a better buy, 14oz for 98¢ or 8oz for 64¢?

1 Answer

3 votes
You would want to find the cost for one oz for each.
Price/number of oz
98/14= 7 cent
64/8=8 Cents
There fore in this case it would be less to buy the 14 oz

User Ghita
by
8.1k points