219k views
0 votes
How do you work out a percentile rank of a score of 57

1 Answer

3 votes
To do that you'll need the mean and standard deviation of all the scores. Can you provide this info?

For example: Supposing that the mean of these scores were 52 and the standard deviation 3. You'd need to find the "z-score" of 57 in this case.
57 - 52
It is z = ------------ , or z = 5/3, or z = 1.67.
3

Find the area to the left of z = 1.67. Multiply that area by 100% to find the percentile rank of the score 57.
User Dave Vogt
by
7.3k points