187k views
2 votes
Grace and Jamal each bought notebooks for school. Grace bought 3 notebooks for $3.90 while Jamal bought 2 notebooks for $2.20. What was the unit price of each student's notebooks?

2 Answers

6 votes
The unit price for Grace book is $1.30 and Jamal is $1.10.

User Stan Kurdziel
by
8.3k points
1 vote
3.9/3=$1.30

2.2/2=$1.10

The unit prices are $1.30 and $1.10.
Hope this help!
User Sameera Liaynage
by
7.9k points