60.2k views
4 votes
Compute the mass percent of carbon, hydrogen, nitrogen, and oxygen in caffeine, C8H10N4O2

User Nachshon F
by
6.4k points

2 Answers

3 votes
mass percentage of C = 49.48%
mass percentage of H =5.19%
mass percentage of N =28.86
mass percentage of O = 16.48
User Udith Gunaratna
by
7.7k points
2 votes
Molar mass of caffeine: 194

Carbon percentage: 12*8 / 194 = 49%

Hydrogen: 10 / 194 = 5%

Nitrogen: 14*4 / 194 = 29%

Oxygen: 16*2 / 194 = 16%
User Bamblack
by
7.3k points