92.5k views
1 vote
a 23 gram sample of a substance thats a by-product of fireworks has a K-value of .13. whats the substances half life in days

User Antishok
by
6.3k points

2 Answers

4 votes

Answer:

5.3 is the right answer.

Explanation:

User Gnreddy
by
6.6k points
2 votes
Given:
Initial mass, m₀ = 23 g
Decay constant, k = 0.13

Exponential decay obeys the equation

m(t)=m_(0) e^(-kt)
where t = time, days

For half life, the mass is m = m₀/2.
Therefore

e^(-0.13t) = (1)/(2) \\ -0.13t = ln(0.5)\\t= (ln(0.5))/(-0.13) =5.33

Answer: The half life is 5.33 days
User Alex Lawrence
by
7.4k points