109k views
5 votes
In a certain grocery store, strawberries cost $5.92 per pound ( 5.92 dollars/lb ). what is the cost per ounce?

User GideonKain
by
8.4k points

2 Answers

6 votes
1 lb = 16 oz

5.92 / 16 = 0.37 per oz.....37 cents per oz
User Volodymyr Usarskyy
by
8.9k points
1 vote

Answer:

$,37 dollars per ounce of strawberries

Explanation:

We have to remember that there are 16 ounces in one pound so in order to calculate the cost per ounce, we just divide the cost per pound by 16:

5,92/16= ,37

SO the cost per ounce of strawberries when the price per pound is 5,92 dollars will be 0,37 dollars.

User Valdarin
by
7.8k points

No related questions found