15.2k views
3 votes
In a batch of 280 water purifiers, 12 were found to be defective. What is the probability that a water purifier chosen at random will be defective? Write the probability as a percent. Round to the nearest tenth of a percent if necessary

2 Answers

4 votes
This is experimental probability.

If 12 were found to be defective out of 280 the experimental probability of a purifier being defective is:

12/280 which is:

4.3% (to nearest tenth of a percent)
User TrashyMcTrash
by
6.9k points
1 vote

Answer:


\text{Probability}=4.3\%

Explanation:

Given : In a batch of 280 water purifiers, 12 were found to be defective.

To find : What is the probability that a water purifier chosen at random will be defective? Write the probability as a percent.

Solution :

Total number of batch of purifiers = 280

Number of defective purifiers = 12

The probability that a water purifier chosen at random will be defective is given by,


\text{Probability}=\frac{\text{Favorable outcome}}{\text{Total outcome}}


\text{Probability}=(12)/(280)


\text{Probability}=(3)/(70)

Converting into percentage,


\text{Probability}=(3)/(70)* 100


\text{Probability}=4.28\%

Round to nearest tenths,


\text{Probability}=4.3\%

User Johannes Setiabudi
by
6.3k points