Answer:
The current will be 0.24 Amperes
Step-by-step explanation:
First of all we will find the equivalent resistance of the circuit. Since the resistors are connected in parallel so the resistance will be
1/Rt = 1/R1 + 1/R2
1/Rt = 1/ 500 + 1/500
Rt= 250 Ohms
Now we apply Ohm's law to the circuit
V = IR
I = V/R
I = 60/250
I = 0.24 A