95.8k views
3 votes
What is the molality of a 13.82% by mass glucose solution? the molar mass of c6h12o6 is 180.16 g/mol?

2 Answers

3 votes
13.82 g / 180.16 g/mol = .07671 moles
.07671 moles / (86.18 g / 1000 g/kg) = .8901 molal

Let me know if you have any further questions!

User Userx
by
7.4k points
6 votes

Answer:

The molality is
0.8901m

Step-by-step explanation:

Let's start defining the molality.


Molality=(MolSolute)/(KgOfSolvent)

We also know that in terms of masses :


SoluteMass+SolventMass=SolutionMass (I)

Finally, we define the mass percent as :


MassPercent=(MassOfSolute)/(MassOfSolution).(100)

Using the data of the mass percent we find that :


13.82=(MassOfSolute)/(MassOfSolution).(100)


(MassOfSolute)/(MassOfSolution)=0.1382
MassOfSolution=(MassOfSolute)/(0.1382) (II)

We know that the molar mass of glucose is
180.16(g)/(mol)

Therefore, if we use the mass of 1 mole of glucose (
180.16g) in (II) ⇒


MassOfSolution=(180.16g)/(0.1382)


MassOfSolution=1303.618g

Now, if we use the equation (I) :


180.16g+SolventMass=1303.618g


SolventMass=1123.458g


1Kg=1000g
SolventMass=1.1234Kg

We find that 1 mole of glucose (
180.16g of glucose) are combined with
1.1234Kg of solvent to obtain
1303.618g of solution which is a 13.82% by mass glucose solution.

If we want to find the molality, we can replaced all the data in the equation of molality :


Molality=((1Mol)OfGlucose)/((1.1234Kg)OfSolvent)


Molality=0.8901m

We use 1 mol of glucose in the equation (which corresponds to 180.16 g of glucose)

The letter ''m'' is the unit of molality.

User Klemens Zleptnig
by
7.4k points