66.0k views
5 votes
In Part A, we saw that the theoretical yield of aluminum oxide is 0.800 mol . Calculate the percent yield if the actual yield of aluminum oxide is 0.456 mol .

2 Answers

2 votes

Answer:

The percent yield is 58.12 %.

Step-by-step explanation:

Theoretical yield of aluminum oxide = 0.800 mol

Theoretical amount of aluminum oxide = 0.800 mol × 102 g/mol = 81.6 g

Actual or experimental yield of aluminum oxide = 0.465 mol

Experimental amount of aluminum oxide = 0.465 mol × 102 g/mol = 47.43 g


\% yield=frac{\text{Experimental yield}}{\text{Actual yield}}* 100


\%=(47.43 g)/(81.6 g)* 100=58.12\%

The percent yield is 58.12 %.

User Nat Taylor
by
7.2k points
3 votes
Percent Yield is the actual practical yield of a certain chemical reaction. It is always less than the theoretical yield calculated due to human handling and error.

Percent Yield = (Actual yield / theoretical yiield) * 100 = (0.456 / 0.800) * 100 = 57%

The yield here is small which means a bad handling and high error.
User Dmitry Dubovitsky
by
7.3k points