47.5k views
1 vote
Stacy needed to fill her gas tank for a road trip. if she spent $45.87 and purchased 11 gallons how much did each gallon cost?

User Tom Susel
by
8.4k points

1 Answer

0 votes
x=gallons
$45.87=Total


11x=$45.87
---- ---------
11 11

x=$4.17
User Josh Mein
by
8.8k points

No related questions found