107k views
2 votes
1 oz of walnuts were mixed with 4 oz of peanuts which cost $4/oz to make mixed nuts which cost $5/oz. what is the price per oz of walnuts

User Mojtaba
by
8.6k points

1 Answer

3 votes
Call w the unknwon price of the walnuts, then:

total cost of walnuts = 1oz * w

Total cost of peanuts = 4 oz * $4/oz = $16

Total cost of nuts = 5oz * $5 /oz = $25

=> 1oz*w + $16 = $25 => w = ($25 - $16) /1oz = $9/oz

Verfify:

1oz * $9/oz + 4oz * $4/oz = $9 + $16 = $25, which is equal to 5oz * $5/oz.

Answer: $9 per oz.
User Adam Marshall
by
7.8k points