112k views
1 vote
Suppose you throw a ball vertically downward with a speed of 10 m/s. neglecting air friction, what would be the speed of the ball one second later?

User Papercuts
by
5.9k points

2 Answers

2 votes
The speed of the ball would be 19.8 m/s
User Fxrbfg
by
7.6k points
4 votes

Answer:

The speed of the ball one second later is 19.8 m/s.

Step-by-step explanation:

Given that,

Initial speed of the ball, u = 10 m/s

Let v is the speed of the ball after one second. The ball will move downward under the action of gravity, a = g

Using the first equation of motion as :


v=u+at


v=u+gt


v=10+9.8* 1

v = 19.8 m/s

So, the speed of the ball one second later is 19.8 m/s. Hence, this is the required solution.

User Alexandr Sargsyan
by
6.0k points