To solve this problem, we assume that velocity is a linear function of time:
v(t) = m t + b
where
v = velocity
t = time
m = slope of line
b = y-intercept of line equation
When t = 2 hours, v = 18 km/h, therefore:
2 m + b = 18 (1)
When t = 4 hours, v = 4 km/h, therefore
4 m + b = 4 (2)
Subtract (1) from (2) to obtain
4 m – 2 m = 4 - 18
2 m = -14
m = -7
From (1), calculate for b:
b = 18 – 2(-7) = 32
Part A. The equation in standard form is therefore:
v = -7 t + 32
Part B. To graph the equation for the first 8 hours, we create a table as shown below. Assign values of t from 0 to 8 hours then calculate the corresponding velocity.
t, hours: 0 1 2 3 4 5 6 7 8
v, km/h: 32 25 18 11 4 -3 -10 -17 -24
From the table, the velocity becomes negative between t=4 and t=5. This means that between this time, Marion already came to rest. Note that when the velocity is zero, t is equivalent to
32 - 7t = 0
7t = 32
t = 4.57
The new table is below and we plot it.
t: 0 1 2 3 4 4.57 5 6 7 8
v: 32 25 18 11 4 0 0 0 0 0