120k views
0 votes
A scientist is examining a mixture of nitrogen, hydrogen, and ammonia. The individual pressures that are exerted by nitrogen and hydrogen are 0.26 atm and 0.28 atm, respectively. If the total pressure is 0.90 atm, what is the partial pressure of ammonia? Use mc016-1.jpg. 0.27 atm 0.36 atm 0.54 atm 0.90 atm

2 Answers

2 votes
If you add the two known partial pressures and subtract it from the known total pressure you get your answer. The answer is 0.36 atm.
User Xaxis
by
6.2k points
6 votes

Answer: Partial pressure of ammonia gas will be 0.36 atm.

Step-by-step explanation: According to question we have partial pressure values of hydrogen and nitrogen gas with total pressure exerted by the all gases which hydrogen , nitrogen and ammonia. given


\chi _{N_(2) } = 0.26 atm


\chi _{H_(2) } = 0.28 atm


\chi _{NH_(3) } = ?


\chi _(Total ) =0.90 atm


\chi _(A) } +
\chi _(B) } +
\chi _(AB )=
\chi _(total)
..(1)

putting values in (1)

0.26 + 0.28 +
\chi _{NH_(3) } = 0.90


\chi _{NH_(3) } = 0.36 atm

User Agamov
by
7.5k points