Answer : The mass of chlorine gas given off are 4.54 grams.
Solution : Given,
Mass of
= 7.5 g
Molar mass of
= 58.44 g/mole
Molar mass of
= 70.90 g/mole
First we have to calculate the moles of
.

Now we have to calculate the moles of

The balanced chemical reaction is,

From the balanced reaction we conclude that
As, 2 mole of
react to give 1 mole of

So, 0.128 mole of
react to give
mole of

Now we have to calculate the mass of



Therefore, the mass of chlorine gas given off are 4.54 grams.