138k views
4 votes
138) Amanda and Jenny are selling fruit for a school fundraiser. Customers can buy small boxes of oranges and large boxes of oranges. Amanda sold 5 small boxes of oranges and 5 large boxes of oranges for total of $155. Jenny sold 10 small boxes of oranges and 12 large boxes of oranges for a total of $ 346. Find the cost each of one small box of oranges and one large box of oranges?.

1 Answer

1 vote
This is a system of equations problem, so we need two equations to represent each case:
5s+5L=155
10s+12L=346

Now we isolate one of the variables.

5s = 155 - 5L
s = 31 - L

Now we substitute s in the other equation with this equation.

10(31-L) + 12L = 346
310-10L + 12L = 346
2L = 36
L = $18

Now to find s we need to plug L into one of the equations.

10s + 12(18) = 346
10s + 216 = 346
10s = 130
s = $13

A large box costs$18 and a small box costs $13

Hope this helps.
User Daniel Hill
by
7.4k points