Explanation:
If your question has information about two different kinds of numbers, such as $ as in pay or cost, hours, number of items, etc. You probably have info on a specific situation like $36 for 6 items; or $20 for 10 hours.
You can write that info as a ratio which looks like a fraction.
Then to find the unit rate you are trying to get an equivalent fraction that has a 1 on the bottom.
You can do this by reducing the fraction, or just by dividing the two numbers.
Ex Given: $36 for 6 items
36/6
=6/1
Unit rate is $6/item