59.2k views
1 vote
How long would it take for an egg dropped from a helicopter to fall 256 feet to the ground? d=16t^2

User Nuicca
by
7.7k points

1 Answer

0 votes
Well the position function is:

h(t)=-16t^2+256

It will hit the ground when h(t)=0

-16t^2+256=0 factor out -16

-16(t^2-16)=0 factor difference of squares...

-16(t+4)(t-4)=0, since t>0

t=4 seconds


User Ehsan Jelodar
by
6.4k points