158k views
3 votes
The theoretical yield for a reaction is 80 grams. The reaction ends up having a percent yield of 40%. How many grams were actually produced in the reaction? 3.2 g 32 g 50 g 80 g

1 Answer

2 votes
m₀=80 g
w=40%

m₁=m₀w/100

m₁=80*40/100=32 g
User Kyle Pollard
by
7.2k points