4.7k views
4 votes
How many moles of NaOH are present in 13.0 mL of 0.220 M NaOH?

User Clearly
by
6.8k points

1 Answer

0 votes
v=13.0 mL=0.0130 L
c=0.220 mol/L

n=vc

n=0.0130*0.220=0.00286=2.86*10⁻³ mol
User Iayork
by
6.3k points