189k views
5 votes
On average 83.1% of welds performed by a particular welder are defective. if, in one day, the welder creates three welds. what is the probability all of the samples are defective?

User DermFrench
by
8.2k points

1 Answer

4 votes
Let p be 0.831 denote the percentage of defective welds and q be 0.169 denote the percentage of non-defective welds.

Using the binomial distribution, we want all three to be defective.

P(X = 3) = \binom{3}{3}(p)^(3){q}^(3 - 3)

P(X = 3) = \binom{3}{3}(0.831)^(3)(1)

P(X = 3) = (0.831)^(3) \approx 0.573856191
User Hackworth
by
7.9k points