Answer:
4.36 x 10^8 m
Step-by-step explanation:
Let the mass of earth is M and unknown mass is m.
According to the Newton's law of gravitation, force between two objects is given by

Here, F = 5.25 N, d = 6.9 x 10^8 m
.... (1)
Now, F' = 2.5 F and d be the distance
..... (2)
Divide equation (1) by equation by (2)

d = 4.36 x 10^8 m