menu
Qammunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Suppose that at the original income of $30 the price of a loaf of bread increased to $3.00 and the price of a jar of peanut butter decreased to $2. dusty can buy a maximum of __…
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Suppose that at the original income of $30 the price of a loaf of bread increased to $3.00 and the price of a jar of peanut butter decreased to $2. dusty can buy a maximum of __…
asked
May 24, 2018
218k
views
2
votes
Suppose that at the original income of $30 the price of a loaf of bread increased to $3.00 and the price of a jar of peanut butter decreased to $2. dusty can buy a maximum of _____ loaves of bread or a maximum of _____ jars of peanut butter.
Mathematics
college
Kisna
asked
by
Kisna
8.3k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
5
votes
im assuming that dusty has 30$ right now
he can buy 10 loaves of bread max, or he can buy 15 jars of pb.
Frank Lioty
answered
May 28, 2018
by
Frank Lioty
9.6k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Apr 14, 2018
78.7k
views
Assume that dusty has $30 in income, the price of a loaf of bread is $1.50, and the price of a jar of peanut butter is $3. at the original income of $30, if the price of a loaf of bread decreased to $1
Bestattendance
asked
Apr 14, 2018
by
Bestattendance
8.4k
points
Mathematics
high-school
2
answers
1
vote
78.7k
views
asked
Apr 21, 2022
182k
views
Three loaves of bread and two jars of peanut butter cost $5.49. Four loaves of bread and three jars of peanut butter cost $7.75. Find the price of a loaf of bread and a jar of peanut butter.
Randunel
asked
Apr 21, 2022
by
Randunel
8.1k
points
Mathematics
college
1
answer
4
votes
182k
views
asked
May 22, 2019
170k
views
Roger has 2 1/2 cups of peanut butter. A recipe for a loaf of bread requires 3/4 cups of butter. How many loaves of bread can he make?
Vijayant Bhatia
asked
May 22, 2019
by
Vijayant Bhatia
8.7k
points
Mathematics
high-school
1
answer
2
votes
170k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
A dealer sells a certain type of chair and a table for $40. He also sells the same sort of table and a desk for $83 or a chair and a desk for $77. Find the price of a chair, table, and of a desk.
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity.org