97.7k views
5 votes
A 84-kg hiker starts at an elevation of 1500 m and climbs to the top of a 3100-m peak. what is the hikers change in potential energy?

1 Answer

1 vote

Given:\\m=84kg\\h_0=1500m\\h_1=3100m\\g=9,81 (m)/(s^2) \\\\Find:\\\Delta E_p=?\\\\Solution\\\\\Delta E_p=E_p_1-E_p_0\\\\E_p=mgh\\\\\Delta E_p=mgh_1-mgh_0=mgh(h_1-h_0)\\\\\Delta E_p=84kg\cdot 9,81 (m)/(s^2) (3100m-1500m)=1318464J
User Giskard
by
7.5k points