115k views
5 votes
A survey of teenagers found the music preferences listed. Country Jazz Rock Classical New Age Other 12 5 7 6 6 4 If you pick a teenager at random, what is P(rock)? A. B. C. D. 1

User Hawken
by
7.6k points

2 Answers

3 votes
7 people chose rock out of 40 people total.
7/40 is .175
The probability is 0.175 and the percent is 17.5%
User Xerri
by
6.3k points
5 votes

Answer:

Probability that randomly selected teenager like Rock music is 0.175

Explanation:

Given:

Type of musics teenagers like = Country, Jazz, Rock, Classical, New Age , Other

Number of teenagers like Country = 12

Number of teenagers like Jazz = 5

Number of teenagers like Rock = 7

Number of teenagers like Classical = 6

Number of teenagers like New age = 6

Number of teenagers like Other = 4

To find: Probability that randomly selected teenager like Rock music.

We know that,


Probability=(Number\:of\:favorable\:outcome)/(Number\:of\Total\:outcome)

Total Number of outcome = Total number of teenagers surveyed.

= 12 + 5 + 7 + 6 + 6 +4

= 40

So, Probability =
(7)/(40)=0.175

Therefore, Probability that randomly selected teenager like Rock music is 0.175

User Mikkel Christensen
by
7.1k points