79.8k views
4 votes
The students going on Service Adventure had a 2,367-kilometer flight. If their travel time was 2 hours Andy 56 minutes, what was their averge speed in kilometers per hour ?

1 Answer

1 vote
speed = distance / time
speed = 2367 km / (2 hrs 56 minutes)
speed = 2367 / 176 minutes
speed = 13.45 km per minute

km per hr would be : 13.45 * 60 minutes = 807.....so the average speed is 807 km per hr <==
User SalkinD
by
7.4k points