Answer:
The cost of each movie ticket is $ 9.
Explanation:
Here, m represents the cost of each movie ticket,
Since, the cost of 2 movies tickets = 2m dollars,
Given, the cost of one box of popcorn = $ 6,
Thus, the total spending for 2 movie ticket and one box of popcorn = ( 2m + 6 ) dollars
According to the question,
2m + 6 = 24,
Subtract 6 on both sides,
2m = 18
Divide both sides by 2
m = 9,
Hence, the cost of each movie ticket is $ 9.