192k views
5 votes
Mike purchases a round wall clock. The clocks radius is 10m. What is the circumference of the clock.

User Mariarita
by
7.0k points

1 Answer

4 votes
The equation for the circumference of a clock is:

C = 2 \pi r

So we plug in 10 for 'r' and solve:

C = 2 \pi (10)

C = 62.83

∴ The circumference of the clock is 62.83m
User Captcoma
by
7.4k points