221k views
3 votes
The graph below shows the total cost of an internet subscription, C, as it relates to the number of internet hours used, h.

How much does the company charge per hour?

The graph below shows the total cost of an internet subscription, C, as it relates-example-1

2 Answers

3 votes
this is the slope of the line ( subscription / hours used or C/h

slope = rise / run = (100-35) / 13 = 65/13 = 5
charge / hour = $5
User NikolaiDante
by
6.6k points
6 votes

Answer:

$5 per hour.

Explanation:

The given line in the graph relates the total cost of an internet subscription,C, to the number of internet hours used, h.

This line passes through two points, (0, 35) ( 5,60)

and the slope of this line defines charges per hour.

Slope =
((y-y'))/((x-x'))

=
((60-35))/((5-0))

=
(25)/(5)

= $5 per hour.

The company charge $5 per hour.

User Dot
by
7.1k points