204k views
2 votes
At Chester’s Bakery, a box of 12 donuts sells for $8.50. What is the unit price of the donuts in the box, rounded to the nearest cent?

1 Answer

2 votes
8.50 / 12 = 0.708 rounded to the nearest cent = 71 cents (0.71)
User Hexatonic
by
8.3k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories