22.3k views
3 votes
Lenny’s favorite radio station has this schedule: news: 13 min. commercials: 2 min. music: 45 min. If Lenny chooses a time of day at random to turn on the radio to his favorite station, what is the probability that the news will be on?

2 Answers

4 votes
13:(45+2+13)=13:60
..................................
4 votes

Answer: The probability that the news will be on = 0.217

Explanation:

Given: The number of minutes given by radio station to News = 13

The total time given by radio station =
13+2+45=60

If Lenny chooses a time of day at random to turn on the radio to his favorite station, then the probability that the news will be on will be given by :-


P=\frac{\text{Number of minutes given in news}}{\text{total minutes}}\\\\\Rightarrow\ P=(13)/(60)=0.217

The probability that the news will be on = 0.217

User Kostantinos
by
6.8k points