188k views
3 votes
Wastewater is filling barrels at the rate of 13 quarts per hour. The recycling facility picks up 96 full barrels on each trip, and each barrel holds 30 quarts of wastewater. How many days are between each pickup? Work needed

User Guozqzzu
by
7.1k points

2 Answers

3 votes
every 9 days 30x96=2880 quarts
2880 divided 13 quarts per hour = 221.54
221.54 divided in 24 hours = 9.23 rounded is every 9 days

User Sayanee
by
6.0k points
2 votes

Answer:

There are 9 days between each pickup.

Explanation:

Since in each trip barrels picked up by the recycling facility = 96

and each barrel holds the wastewater = 30 quarts

So total quantity of wastewater = 30×96 = 2880 quarts

Rate of filling each barrel is = 13 quarts per hour

So time to fill 2880 quarts =
(2880)/(13)=221.54 hours

Now we can convert 221.54 hours =
(221.54)/(24) days

= 9.23 days

Therefore, there are 9 days between each pickup.

User Camille Wintz
by
6.7k points