78.8k views
1 vote
When the [H+] in a solution is 1.7 × 10−9 M, what is the pOH ? 8.80 5.23 14 8.60

User Raymundo
by
6.8k points

2 Answers

6 votes
pH = -log[H+]
pH = -log[1,7×10^-9]
pH = 8,77

pH + pOH = 14
pOH = 14 - 8,77
pOH = 5,23
User Kasnady
by
6.8k points
2 votes

Answer:

pOH = 5.23

Step-by-step explanation:

Given:

H+ concentration = 1.7*10⁻⁹ M

To determine:

pOH of the solution

Step-by-step explanation:

pH and pOH measure the H+ and OH- ion concentrations respectively in a given solution and thereby reflect the degree of acidity and basicity of the solution.

pH and pOH are related as follows:


pH + pOH = 14\\\\pH = -log[H+]\\\\For\ the\ given\ solution\\\\pH = -log(1.7*10^(-9)) = 8.77\\\\Therefore:\\\\pOH = 14.0 - pH = 14.0 -8.77 = 5.23

User Kessy
by
7.4k points