110k views
5 votes
Two sides of a triangle measure 8 cm and 15 cm. which could be the length of the third side?

2 Answers

5 votes

Answer:

18

Explanation:

The length of the third side is 18 cm

User Kulatamicuda
by
6.8k points
4 votes
This is the concept of geometry, the third value of the triangle whose two sides are 8 cm and 15 cm can be obtained using the Pythagorean theorm:
c^2=a^2+b^2
where:
a=8 cm and b=15cm
thus substituting the above in our equation we get:
c^2=8^2+15^2
c^2=64+225
c^2=289
thus;
c=sqrt289
c=17
The third side could be 17 cm
User John Hoerr
by
6.9k points