185k views
0 votes
An engineer is surveying a building with a device that is 5 feet above the ground. He is 50 feet from the building and is looking with an angle of elevation of 50°. How tall is the building?

1 Answer

1 vote
1. Check the sketch of the problem.

2. In right triangle DCE,


tan50= (EC)/(DC)= (x)/(50)

tan 50 can be found to be 1.19 using a scientific calculator or other software.


1.19=(x)/(50)

x=1.19*50=59.5 (feet)

3. The height of the building is 59.5+5=64.5 (feet)

Answer: 64.5 (feet)
An engineer is surveying a building with a device that is 5 feet above the ground-example-1
User Thkang
by
7.0k points