206k views
3 votes
A boy and his skateboard have a combined mass of 65 kg what is the speed of the boy and skateboard if they have a momentum of 275 kg•m/s

2 Answers

3 votes

Answer:

C 4.2m/s

Step-by-step explanation:

glad i helped

User Davejagoda
by
7.9k points
6 votes
Let m = 65 kg, the mass of the boy and skateboard.
Let v = speed of the boy and skateboard.

The momentum is
P = mv = (65 kg)*(v m/s) = 275 (kg-m)/s²
v = 275/65 = 4.23 m/s

Answer: 4.23 m/s
User RAOF
by
6.6k points