Answer:
8.4 seconds
Explanation:
For (a) we have h=0 and t=0
when we substitute the values we get

Which will give the value c=0
Now, to find how long the rocket will take to hit the ground after it is launched
we get

We will solve the above quadratic equation for t we get:

We have formula to solve the quadratic equation:
![t=\frac{-b\pm√(D){2a}\text{where}D=-b^2-4ac]()
Here, a=16, b=-122 and c=-99
On substituting the values in the formula we get:

Now, we will substitute D in the formula to get final value of t


We will neglect the negative time
Hence, 8.36 seconds or approximately 8.4 seconds