40.0k views
4 votes
At the grocery store you can buy a whole chicken that weighs 4 pounds for $3.88. You can also buy a package of chicken drumsticks that weighs 3 pounds for $3.06. Use the unit prices to decide which is a better buy

User SanSolo
by
8.6k points

1 Answer

2 votes

Answer:

The whole chicken is better to buy.

Explanation:

Given,

The whole chicken that weighs 4 pounds costs $3.88,

So, the unit price of the whole chicken =
(3.88)/(4)=\$ 0.97\text{ per pounds},

Also, the package of chicken drumsticks that weighs 3 pounds costs $3.06,

The unit price of the chicken drumsticks =
(3.06)/(3)=\$ 1.02\text{ per pounds}

Since, 0.97 < 1.02,

Hence, the whole chicken is better to buy.

User Dubloons
by
8.1k points