149k views
4 votes
A spinner numbered 1 to 6 is spun twice. What is the probability of getting a 3 on the first spin and an odd number on the second spin?

2 Answers

6 votes
1/12
.........................................



User Berky
by
6.4k points
4 votes
To get a 4 in the first spin , you have only 1/6 chance
To get a even number on a second spin , you have 3/6 = 1/2 chance
P(get a 4 in the first spin and and even number on the second spin) = 1/6 * 1/2 = 1/12
User Mamaj
by
7.3k points