menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
It cost your office $620 to mail 500 flyers. How much did it cost to mail each flyer? A. $1.20 B. $.84 C. $1.24 D. $.81
asked
Feb 24, 2018
216k
views
5
votes
It cost your office $620 to mail 500 flyers. How much did it cost to mail each flyer? A. $1.20 B. $.84 C. $1.24 D. $.81
Mathematics
high-school
Stanimirsp
asked
by
Stanimirsp
8.1k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
3
votes
The answer is C. You just have to divide 620 and 500. I hope I helped! :)
Wak
answered
Feb 25, 2018
by
Wak
8.7k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
2
votes
620 / 500 = 1.24 per flyer
Carl Veazey
answered
Feb 28, 2018
by
Carl Veazey
8.6k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Jan 2, 2019
66.7k
views
It cost your office 620 mail 500 flyers how much did it cost to mail each flyer
Parmeet
asked
Jan 2, 2019
by
Parmeet
7.6k
points
Mathematics
high-school
2
answers
0
votes
66.7k
views
asked
Mar 3, 2018
33.2k
views
An invoice quotes a price of $620 subject to discounts of 30%, 15%, and 5%. What is the selling price? (Round off your answer to the nearest cent.) A. $310.00 B. $350.46 C. $434.00 D. $368.90
Jhon Woodwrick
asked
Mar 3, 2018
by
Jhon Woodwrick
7.8k
points
Mathematics
high-school
1
answer
1
vote
33.2k
views
asked
Mar 8, 2024
172k
views
Jason needs to send out flyers for his business. He needs to spend $250 on a printer and each flyer will cost $0.80 for ink, paper, and mailing costs. a. Complete the table giving the total cost Jason
Danglebz Highbreed
asked
Mar 8, 2024
by
Danglebz Highbreed
7.6k
points
Mathematics
high-school
1
answer
1
vote
172k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org