92.0k views
2 votes
What is the rate $2.50 for 10 items, as a unit rate?

User Anguraj
by
8.5k points

1 Answer

6 votes

divide 2.20 by 10

2.5/10 = 0.25 per unit


User David Fooks
by
8.4k points

No related questions found