123k views
0 votes
A group of friends are going ice skating. The price of admission is $3.25. As a group, they spent $14 on refreshments. If they spent a total of $30.25 on admission and refreshments, how many friends went ice skating?

User Yasmin
by
8.6k points

2 Answers

4 votes
30.25 - 14 = 16.25
16.25/3.25 = 5

(the friends spent 30.25 in total, and 14 of that was on refreshments, meaning the remaining amount (16.25) was spent on admissions. 16.25 would buy 5 admissions, therefore 5 friends went skating.)
User Nihal
by
7.8k points
3 votes
Start with $30.25.
Subtract $14.00 to isolate the amount of money spent on admission.
30.25-14.00= 16.25. As a group $16.25 was spent on admission.
Admission is 3.25 per person. Divide 16.25 by 3.25.
16.25/3.25=5.
5 friends went ice skating.
User SwampyFox
by
8.3k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories