165k views
2 votes
Susie bought six pens at the office supply store and paid $4.14. Larry bought a dozen of the same pens at the same store and paid $8.28.

What is the constant of variation in this situation?

User JerryWho
by
8.3k points

2 Answers

5 votes
The constant is the pen per price
User Sascha Effert
by
8.8k points
3 votes

4.14/6 = 0.69 cents per pen

8.28/12 = 0.69 per pen


the constant is the price per pen

User Bebi
by
7.3k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.