165k views
2 votes
Susie bought six pens at the office supply store and paid $4.14. Larry bought a dozen of the same pens at the same store and paid $8.28.

What is the constant of variation in this situation?

User JerryWho
by
7.6k points

2 Answers

5 votes
The constant is the pen per price
User Sascha Effert
by
7.9k points
3 votes

4.14/6 = 0.69 cents per pen

8.28/12 = 0.69 per pen


the constant is the price per pen

User Bebi
by
6.5k points