169k views
4 votes
A class's exam scores are normally distributed. If the average score is 65 and the standard deviation is 6, what percentage of students scored below 71? Hint: Use the 68-95-99.7 rule.

2 Answers

4 votes
Standardising X=71 to find z-score


z-score= (71-65)/(6) =1

reading from z-table


P(Z\ \textless \ 1)=0.8413=84.13%

Students score below 71 is 84.13%
A class's exam scores are normally distributed. If the average score is 65 and the-example-1
User Pleonasmik
by
7.6k points
2 votes

Answer:

84%.

Explanation:

We have been given that a A class's exam scores are normally distributed. The average score is 65 and the standard deviation is 6.

We will use the z-score formula to find the z-score corresponding to raw score of 71.


z=(x-\mu)/(\sigma), where,


z=\text{z-score},


x=\text{Raw score},


\mu=\text{Mean},


\sigma=\text{Standard deviation}.

Upon substituting our given values in z-score formula we will get,


z=(71-65)/(6)


z=(6)/(6)=1

Since we know that 68-95-99.7 rule states that approximately 68%, 95% and 99.7% of data lies within one, two and three standard deviation of mean respectively.

Since 68% of data lies within one standard deviation of mean. Now we subtract 68% from 100% and divide the result by 2.


(100\%-68\%)/(2)=(32\%)/(2)=16\%

Now we will add 16% to 68% to get the percentage of students that scored below 71.


\text{The percentage of students scored below 71}=68\%+16\%


\text{The percentage of students scored below 71}=84\%

Therefore, approximately 84% of the students scored below 71.

User ChaturaM
by
6.7k points