menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
The cost of 16 cupcakes at berrys bakery including $1.86 sales tax is $26.18 what is the cost of one cupcake not including sales tax?
asked
Dec 13, 2023
28.0k
views
0
votes
The cost of 16 cupcakes at berrys bakery including $1.86 sales tax is $26.18 what is the cost of one cupcake not including sales tax?
Mathematics
high-school
MatthieuBizien
asked
by
MatthieuBizien
8.5k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
4
votes
Each cupcake cost $1.52
26.18 - 1.86 = 24.32
24.32/16 = 1.52
Hope this helps! :)
Lee Han Kyeol
answered
Dec 20, 2023
by
Lee Han Kyeol
7.7k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
May 21, 2023
46.2k
views
Henrietta bought 5 cupcakes and 2 brownies for $16.25. She went back to the bakery the next day and bought 7 cupcakes and 6 brownies for $26.75. How much does one brownie cost? One cupcake?
Bugbeeb
asked
May 21, 2023
by
Bugbeeb
7.9k
points
Mathematics
high-school
1
answer
15
votes
46.2k
views
asked
Feb 10, 2024
158k
views
If Buddy Holly's death in 1959 signaled the death of Rock and Roll, what signaled the birth of Rock a) The release of Chuck Berry's "Johnny B. Goode" in 1958 b) The British Invasion with the arrival of
Sharvey
asked
Feb 10, 2024
by
Sharvey
8.9k
points
Arts
high-school
1
answer
4
votes
158k
views
asked
Sep 24, 2024
82.6k
views
Describe the significance of Chuck Berry's lyrics a) Chuck Berry's lyrics were primarily focused on classical themes and orchestral arrangements. b) His lyrics played a pivotal role in shaping the narrative
Nithesh Narayanan
asked
Sep 24, 2024
by
Nithesh Narayanan
8.0k
points
Arts
high-school
1
answer
5
votes
82.6k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
A dealer sells a certain type of chair and a table for $40. He also sells the same sort of table and a desk for $83 or a chair and a desk for $77. Find the price of a chair, table, and of a desk.
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org