92.9k views
0 votes
What volume is occupied by 0.675 mol of CO2 at 226.2 K and 861 mmHg??

User JanLikar
by
7.0k points

1 Answer

5 votes
PV=nRT

V=nRT/P

n=0.675 mol
T=226.2 K
P=861 mm Hg≈114790 Pa
R=8.31 J/(mol*K)

V=0.675*8.31*226.2/114790=0.01105 m³=11.05 L
User Leostiw
by
7.0k points